Atomové návyky a Psychologie peněz v investování

V dnešní době je investování klíčovým nástrojem nejen pro dosažení finanční nezávislosti, ale pro nás, občany České republiky, především k zajištění rozumné úrovně příjmů v důchodu. Zrovna já jsem jeden z ročníků (1988), který na tom má být dle predikcí z pohledu státem vyplácených důchodů nejhůř. Proto radši vůbec s žádným důchodem nepočítám a soustředím se jen na investování. To jsem na rozdíl od státních důchodů schopen ovlivnit, což je osvobozující.
Jak ale s investováním začít a udržet si správné návyky, které vedou k úspěchu?
Odpověď, nebo minimálně její značnou část, jsem našel ve dvou knihách, které jsem přečetl během uplynulých několika týdnů. Jde o knihy Atomové návyky od Jamese Cleara a Psychologie peněz od Morgana Housela. V tomto článku propojím myšlenky z obou knih a ukážu vám, jak malé změny a správné chování mohou vést k velkým výsledkům.
Malé změny, velké výsledky
- Začněte malými kroky. Jeden z největších mýtu okolo investování říká, že investovat lze jen, když má člověk hodně peněz. Nepopírám, že dříve tomu tak bylo, ale to je minulost stará 20 let. Dnes můžete plnohodnotně investovat od 500 Kč. A i kdyby to pro vás bylo moc, můžete si každý měsíc odložit třeba jen 200 Kč na spořicí účet a zainvestovat každého čtvrt roku 600 Kč. Podstatné je začít, abyste si vybudovali návyk pravidelného investování. Postupem času můžete frekvenci a investované částky zvyšovat.
- Systém nad cíle. Stanovit si cíle při investování je jednoznačně důležité. Ještě důležitější je však vytvoření systému, který vám pomůže těchto cílů dosáhnout. Jako základní prvek takového systému vnímám nastavení trvalého příkazu k převodu peněz na váš investiční účet, nebo přímo do vámi vybrané investice (např. ETF, akcie, atd.). Už jen tím z velké části podpoříte tak potřebnou pravidelnost dlouhodobého investování.
Síla prostředí a psychologie
James Clear ve své knize popisuje vliv prostředí na to, co děláme a kým jsme. Proto je klíčové uzpůsobit vaše prostředí cílům, které jste si stanovili, a tomu, čeho chcete dosáhnout. To zní dost obecně a možná úplně nevíte, co konkrétně si pod tím představit. Věřím ale, že když se zamyslíte a stanovíte si své investiční cíle, určitě na něco přijdete.
Abyste měli alespoň nějakou inspiraci do začátku, tady je popis toho, jak jsem na to šel já:
- Stanovil jsem si investiční cíl: Budu investovat dlouhodobě (20-25 let). Zaprvé sobě a manželce tak, abychom v 60 letech mohli přestat pracovat a udrželi si současnou životní úroveň prostřednictvím čerpání peněz z majetku vybudovaného investováním. Zadruhé budu investovat dětem do doby, než budou dospělé. Zároveň je budu vzdělávat v oblasti financí tak, aby s těmito penězi naložily pro ně nejlepším možným způsobem.
- Klíčem k úspěšnému dlouhodobému investování je pravidelnost, vytrvalost a trpělivost. Nesmíte v investování polevit, pokud je to jen trochu možné. Proto jsem si nastavil trvalé příkazy, které posílají peníze automaticky do mých investic každý měsíc hned po výplatě. Tím se chráním proti situaci, že nebudu mít co investovat.
- Psychika je mocná čarodějka a ve spojení s penězi umí zamotat hlavu kdekomu. Případů, kdy lidé vydělali velké peníze a zakrátko o ně přišli, je nepočítaně. Důvody pro to byly různé, ale jedním z nejčastějších byla nenasytnost. I proto jsem si z mobilu vymazal aplikaci sledující ceny jednotlivých akcií a vývoj trhu. Díky tomu nevyhledávám ani nedostávám podněty k neplánovanému nákupu nebo prodeji svých investičních instrumentů a držím se stanovené strategie. Nic mě nerozptyluje.
Možná vás teď překvapím, když budu souhlasit s Morganem Houselem v tom, že úspěch v investování není jen o znalostech, ale také o správném chování. Ba co víc, pro naprostou většinu dlouhodobých investorů je podle mě správné chování daleko důležitější než znalosti. Když to hodně zjednoduším, stačí znát základy jako je složené úročení, diverzifikace, co je akcie a dluhopis a pár dalších pojmů., a pak už jen pravidelně posílat peníze a těšit se na výsledek na konci investičního horizontu.
Role štěstí a rizika
Mějte realistická očekávání. Úspěch v investování vždycky závisí alespoň z malé části na štěstí. Například pokud byste investovali do indexu S&P 500 v polovině roku 2000, dostali byste se po jeho propadu zpět na své za dalších sedm let. Hned vzápětí by vás potkal další pokles, ze kterého by se vaše investice vzpamatovala ke konci roku 2012.
Naopak na schopnosti zvládat riziko závisí úspěch vašich investic zcela zásadně. Pokud by to náš investor nevydržel a v okamžiku největšího propadu na konci roku 2002 (tedy za pouhé dva roky) vše prodal, ztratil by skoro polovinu investovaných peněz. Proto je nezbytně nutné mít realistická očekávání (nic neroste do nebe) a být připraven na kratší i delší propady.
Shrnutí
Investování je klíčovým nástrojem pro dosažení finanční nezávislosti a zajištění příjmů v důchodu. Správné návyky a chování mají klíčový význam pro úspěšném investování.
Začněte malými kroky a postupně zvyšujte své investice. Vytvořte si systém, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů, například automatickými převody na investiční účet. Upravte své prostředí tak, aby podporovalo vaše investiční cíle, a vyhněte se rozptýlením, která by vás mohla svést z cesty.
Pamatujte, že úspěch v investování není jen o znalostech, ale také o správném chování. Mějte realistická očekávání a buďte připraveni na těžká období. Schopnost zvládat riziko a být trpělivý jsou klíčové pro dlouhodobý úspěch.
Spojením myšlenek z knih Atomové návyky a Psychologie peněz můžete vytvořit ten pravý recept na zdravé osobní a rodinné finance. A pokud vás téma zajímá, doporučuji si obě knihy přečíst. Cenných tipů a inspirace je v nich daleko víc.