Maximalizace příjmů

17.07.2023
Kde leží vrchol mých příjmů?
Kde leží vrchol mých příjmů?

Ve svém vůbec prvním článku zde na blogu jsem se zabýval úsporami a tím, na čem a jak je možné ušetřit. Výsledkem úspěšného omezování výdajů je situace, kdy se mi na bankovní účtu začne postupně hromadit stále větší množství peněz. Snižování výdajů má však tu nevýhodu, že má svůj strop. Jednoduše nemohu seškrtat všechny své výdaje, protože bych v konečném důsledku umřel hlady. A i kdyby to teoreticky šlo, nikdy se nemohu dostat dál než na nulové výdaje. V takovém případě bych byl každý měsíc bohatší o celý svůj měsíční příjem. Pokud však ani v případě omezení výdajů na nutné minimum nejsem se svojí finanční situací spokojen a chci ji vylepšit, existuje řešení. Tím je můj příjem, konkrétně jeho navýšení, které může být teoreticky neomezené a je dle mého názoru efektivnější cestou k růstu osobního bohatství než šetření v podobě omezování výdajů.

Jak zvýšit vlastní příjem

Výborně, stačí mi tedy jen neomezeně zvýšit svoje příjmy a bude ze mě boháč… Určitě už tušíte, že zase tak jednoduché to nebude. Není ale vůbec důvod ztrácet naději, protože existuje vícero způsobů, jak svoje příjmy navýšit. Rozdělím je na dvě hlavní kategorie – zvýšení současných příjmů a nalezení zdrojů dalších příjmů.

Zvýšení současných příjmů

Ať už se živím jako zaměstnanec, nebo živnostník, mám několik možností, jak zvýšit svůj současný příjem. Zde je příklad toho, jak jsem v minulosti úspěšně postupoval já:

Zaměstnanec

  • Porovnání platů na obdobné pozici. Abych si udělal představu, jakého platu je reálné dosáhnout, vyhledal jsem si informace o průměrné mzdě na mojí pracovní pozici. Tyto informace je možné najít např. na webech Platy.cz, nebo KupníSíla.cz.
  • Můj přínos pro zaměstnavatele. U naprosté většiny zaměstnavatelů nelze uspět s pouhým konstatováním faktu, že mám nižší plat, než je na mé pozici obvyklé. S tím vás většina nadřízených pošle zpět "ke stroji" a už se o tom nebude chtít bavit. Ti otevřenější z nich se možná alespoň zeptají, proč zrovna vám by takový plat měli dát. Proto je vždy lepší si všechny důvody pečlivě sepsat a být připraven s jejich pomocí svůj požadavek na zvýšení platu obhájit.
  • Vyjednávání. Jakmile mám všechny body sepsané, můžu vyvolat jednání se zaměstnavatelem. Osobně jsem se vždy snažil vytipovat vhodný okamžik (dobrá nálada vedoucího, něco se mi zrovna podařilo atd.), jednání pak bylo vždy o trochu příjemnější. Co však považuji za nejdůležitější, je zahájení jednání právě prezentací svých přínosů pro firmu. To je pro zaměstnavatele prakticky jediný klíčový ukazatel. A pokud svůj přínos dokážu odpovídajícím způsobem doložit (ideálně i vyčíslit v penězích) a odprezentovat, šance na úspěch je velmi vysoká. Dříve zjištěnou výší průměrného platu na stejné pozici bych neargumentoval, alespoň ne v prvních kolech jednání. Tato informace slouží především pro mě, abych věděl, kde se mohu se svým požadavkem pohybovat.
  • Změna zaměstnavatele. V případě, že ani několikakolové vyjednávání se zaměstnavatelem k žádnému výsledku nevede (a vaše pracovní výkony jsou hodné vyššího ocenění), je dost možná správný čas porozhlédnout se jinde. U nás v ČR máme v poslední době tu výhodu, že zaměstnanost je vysoká a firmy neustále hledají kvalitní pracovníky. Stačí si projít weby jako jsou Jobs.cz, nebo Práce.cz a jsem přesvědčen, že každý najde hned několik zajímavých nabídek.

Velmi dobře mi zafungovalo taky založení osobního profilu na LinkedIn, kde se to jen hemží personalisty a náboráři. Za dobu, co LinkedIn využívám, mě jich oslovily už desítky. I když některé nabídky nebyly úplně zajímavé, minimálně mi dodaly sebevědomí a odvahu k tomu, abych učinil tak zásadní krok, jako je změna zaměstnání.

OSVČ

  • Průzkum cen konkurence. Vědět, jak si stojí moje konkurence, je jedním ze základů úspěšného podnikání. A platí to samozřejmě i v oblasti cen nabízených služeb/produktů. Pokud tedy zjistím, že konkurence dělá za vyšší ceny než já a zároveň mám práce nad hlavu, zvýším ceny na odpovídající úroveň. Moje práce je evidentně žádaná, a proto je potřeba ji náležitě ocenit. Možná mě někteří zákazníci opustí, ale když to s navýšením vyloženě nepřeženu, tak jich valná většina zůstane. Vydělám si tak víc a ještě se mi alespoň trochu uvolní ruce.
  • Oslovení nových zákazníků. V případě, že nejsem prací vytížen tak, jak bych si představoval, je čas oslovit nové potenciální zákazníky. To je v dnešní době daleko jednodušší než dříve díky sociálním sítím. Myslím, že minimálně Facebook, Instagram a LinkedIn v tomto směru fungují celkem dobře. Prezentace jejich prostřednictvím je zdarma a stojí jen můj čas, který ale stejně mám, protože nemám dostatek zákazníků. Jestliže nabízím fyzický produkt, ne službu, zajímavou možností mohou být také různá online B2B tržiště, jako je merXu a další. Na nich mohu svoje produkty vystavit podobně, jako kdybych měl svůj vlastní e-shop. Registrovaní uživatelé z moha zemí si je od té chvíle mohou koupit, nebo je u mě poptat. Toto už je ale většinou placená služba.
  • Rozvoj dovedností a zvyšování kvalifikace. Toto platí jak pro živnostníky, tak pro zaměstnance snad úplně všude na světě. Čím víc toho umím, tím lepší práci dokážu odvést a dostat za ni lépe zaplaceno. Osobně jsem tenhle fakt dříve nejspíš podceňoval. V poslední době jsem ale dospěl do stavu, kdy vím, že jiná cesta, než soustavný osobní rozvoj není.

Nalezení dalšího zdroje příjmů

Když pominu možnost zvýšení příjmů z již existujícího zdroje, je k dispozici ještě druhý balík možností v podobě nalezení dalšího zdroje. Jsem přesvědčen, že každý je schopen vymyslet vícero různých příkladů. Já uvedu několik z nich, které považuji za základní a ne nijak složitě dosažitelné:

  • Další práce. Jako první uvádím možnost nalezení dalšího úvazku, případně založení vlastní živnosti. Tento zdroj považuji za potenciálně nejpřínosnější a nejvýnosnější. Jak začít jsem z velké části uvedl v podkapitole o změně zaměstnavatele. V případě založení živnosti (např. vedlejší SVČ) je potřeba se připravit na rychlé oběhnutí úřadů a související drobnou administrativu. Není se však čeho bát, vše je vcelku jednoduché a zabere maximálně několik hodin ročně.
  • Prodej nepotřebného majetku. Známe to asi všichni. Doma na půdě, v garáži, nebo ve skříni nám dlouhé roky leží poklady, o kterých už dnes možná ani nevíme. Přitom naprostá většina z nich se dá úspěšně zpeněžit. Hezkým příkladem je motorka, kterou mně, potažmo mojí sestře, koupil táta, když jsem na ni v 16 letech udělal řidičák. Několik let jsme na ní jezdili, ale náš zájem postupně opadl. Motorka stála v garáži několik dalších let, kdy se na ni jen prášilo. Naštěstí se ji táta nedávno rozhodl konečně prodat. V dnešní době internetu a různých online bazarů (např. Bazoš.cz, Vinted atd.) je to velmi jednoduché a kupci se najdou prakticky na všechno. Mojí ženě takto velmi dobře funguje nákup a prodej použitých věcí po dětech.
  • Zhodnocování úspor. Toto je velmi komplexní téma, kterému se budu věnovat v jednom z dalších článků. Zde zmíním pouze minimální základ, kterým by mělo být využívání spořícího účtu. Osobně ho používám velmi často a snažím se z něj získat maximum. Konkrétně to znamená, že jakmile mi přijde jakýkoli příjem na můj běžný účet, okamžitě ho v mobilním bankovnictví převádím na účet spořící. Zpět na běžný účet převádím potřebné obnosy peněz až v okamžiku, kdy potřebuji nakoupit, něco zaplatit, nebo nastane den, kdy mi odchází trvalé platby a inkasa. Takto si měsíčně přilepším o několik stovek, což není k zahození. V tomto případě nejde o nijak velký výdělek, ale především o princip přístupu k penězům, kdy se neustále snažím jich získat co nejvíce.
  • Vytěžení státu. Tímto slovní spojením mám na mysli čerpání dávek, na které má konkrétní osoba nárok. Například příspěvek na bydlení donedávna čerpala menšina lidí, kteří na něj fakticky měli nárok. S nástupem vysoké inflace a existenčních problémů některých občanů se situace začala postupně měnit, přesto však velký počet lidí tento příspěvek stále nečerpá. Přiznám se, že neznám všechny příspěvky, které stát nabízí. Dokážu si ale představit, že jich bude celá řada. Pokud bych byl v situaci, kdy by mě to mělo/mohlo zajímat, určitě bych využil všechny, na které bych měl nárok. Přeci jen neplatím daně jen proto, abych stát nechal s nimi ve většině případů nehospodárně a neefektivně nakládat.

Závěrem už jen zopakuji, že cest, jak zvýšit svoje příjmy, je nepočítaně. Každý si může vybrat tu, která mu vyhovuje nejvíce. Jaká je ta vaše? Budu rád za každý tip, který mi pošlete prostřednictvím kontaktního formuláře. :-)